Müofunktsionaalne teraapia

SuuhingamineSuuhingamine, unekvaliteedi häired, lõualiigeste düsfunktsioon, keelekidasus, hambumushäired, näonärvi halvatus ehk Belli paralüüs.

Müofunktsionaalne teraapia, täpsemalt orofatsiaalne müofunktsionaalne teraapia on näo- ja suupiirkonna lihaste funktsioonide parandamisele suunatud ravi. Oma olemuselt on see väga sarnane füsioteraapiale, kus tegeletakse samuti lihasgruppide normipärase töö ja liikumismustrite saavutamisega. Müofunktsionaalne teraapia keskendub aga seejuures just näo- ja suupiirkonna lihaste hea toonuse, jõu, koordinatsiooni ja keele liikuvuse parandamisele. Lihaste normikohane funktsioneerimine tagab omakorda keele õige puhkeasendi, õige neelamismustri ning aitab kinnistada ninahingamise. Nii keele õigel puhkeasendil, neelamismustril kui ka ninahingamisel on väga oluline roll laste näokolju, ülemiste hingamisteede ja hambumuse arengus. Hambumushäirete kujunemise üheks põhjuseks võibki olla näiteks keelekidasus või suupiirkonna lihaste häirunud funktsioonid. Suupiirkonna lihasfunktsioonide häirumine võib omakorda mõjutada oluliselt inimese unekvaliteeti. Inimese unekvaliteedi häirumisel esinevad sageli järgmised sümptomid: suu kaudu hingamine, hammaste öine krigistamine või hammaste kokkusurumine, õhupuudustunne, norskamine, päevane pidev väsimustunne või unisus (laste puhul püsimatus ja hüperaktiivsus!), katkendlik uni, öine joomise või tualetis käimise vajadus, öine higistamine. Nii unehäired kui ka näokolju häirunud areng mõjutavad organismi korrektset toimimist ning füüsilise tervise probleemidele võivad aja jooksul lisanduda paraku ka vaimse tervise probleemid. Müofunktsionaalse teraapiaga tasuks seega alustada juba esimeste sümptomite ilmnemisel, et vältida edasiste probleemide kujunemist.

 

Valede, harjumuseks saanud asendite ja liikumismustrite ümberkujundamine ning õigete kinnistamine on paraku aeganõudev ning eeldab nii lapse kui ka lapsevanemate head koostööd terapeudiga, teraapia järjepidevust. Regulaarse müofunktsionaalse teraapiaga jõutakse soovitud eesmärkideni enamasti 1.-1,5. aastaga sõltuvalt lapse vanusest, kaasuvast ravist ja probleemi olemusest. Tavaliselt toimub teraapia 1 kord kuus kestusega 30 minutit kuni 1 tund.

Sageli toimub müofunktsionaalne teraapia käsikäes kas kirurgilise (näiteks keelekida vabastamise, adenoidi või kurgumandlite eemaldamise) või ortodontilise raviga (näiteks suulae laiendamise, breketraviga). Ortodontilise ravi tulemus võib ilma suupiirkonna valede funktsioonide korrigeerimiseta olla ebapüsiv, mistõttu tuleb ortodontilist ravi korrata.